Újrakezdés válás után
2025. július 10. írta: Lane

Újrakezdés válás után

ujrakezdes_valas_utan_1.jpg

Egy szakítás után az ember szíve darabokra hullik, fáj a múlt elengedése, az elképzelt szép jövő eltűnése, a megszokott ügymenetek változása. Legyen férfi vagy nő, mindenki másként gyászolja a lezárult kapcsolatot.

Ami közös mindenkiben, az az űr, amit a másik eltűnése hagy maga után. A viselkedéstudomány és a pszichológia azonban hatékony kapaszkodókat adnak ahhoz, hogyan lehet ebből az érzelmi zűrzavarból újra építkezni.

A kapcsolat gyásza hasonló a halálhoz kötődő gyászfolyamathoz. A tagadás, düh, alkudozás, depresszió és elfogadás, ezek a fázisok nem lineárisan követik egymást, és bármelyikbe újra és újra visszacsúszhatunk. Ez normális. Ami segíthet, az a tudatos jelenlét, a belső folyamataink megértése és elfogadása.

Sokan elkövetik azt a hibát, hogy visszavágynak egy nem működő kapcsolatba, csupán az üresség és a kétségbeesés miatt. Ha ebben a fázisban vagy, emlékeztesd magad, hogy nem az egyedüllét fáj igazán, hanem az, amit magadban nem tudsz még elengedni. A reményt. Ezért is hasznos, ha elkezded leírni azokat a konkrét okokat, ami miatt nem működött a kapcsolat. Így a racionalitás segít egyensúlyban tartani az érzelmi hullámzást.

Nőként gyakran a társadalmi elvárások, a jó kislány szerep visszhangozhat. És az a fenyegető hiedelem, hogy egy nő X év felett, gyerekekkel nem találhat párt magának.

Férfiként pedig gyakori a fájdalmak elfojtása, a gyors továbblépés illúziója, miközben belül még darabokra vagy hullva. Mindkét nem esetében fontos az önreflexió, az érzelmek megengedése és ha szükséges, a tanácsadás igénybevétele.

A talpraállás kulcsa az önbizalom újraépítése, a jövőkép megtervezése, a céltalanságból a tervek felé haladni a tevékenységek, aktivitás szintjén. Akár csak kis lépésekkel, de haladni az újraépített élet felé. Türelemmel lenni önmagadhoz, és nem elveszíteni a reményt, ha épp nehezebb napok jönnek. Kezdd apró lépésekkel, figyelj magadra, alakíts ki új szokásokat, és emlékeztesd magad arra, hogy nem vagy kevesebb attól, hogy véget ért egy kapcsolat.

Anna történetéhez hasonlóan, amit az Önbizalom füzeteinkben is olvashatsz, minden egyes bátor lépésed közelebb visz ahhoz, hogy újra színesnek lásd az életed.

Ha úgy érzed, egyedül nehezen megy, ne félj segítséget kérni. A szakítás nem a vége, hanem egy új életszakasz kezdete.

+10 gondolat és gyakorlat a szakítás utáni talpraálláshoz:

  1. Ne bagatellizáld a fájdalmadat. Az érzéseid jogosak. Engedd meg magadnak a szomorúságot, ne akarj túl lenni rajta egyik napról a másikra. Mert aki szerette a társát, akinek elképzelése volt a másikkal, akit összekötött a múlt, az szenved, ha ez a folyamat egyszer csak megszakad.
  2. Írj naplót! Naponta néhány sor is segít tisztázni a gondolataidat, megérteni az érzéseidet és követni a saját fejlődésed.
  3. Készíts listát arról, hogy miért nem működött a kapcsolat. Segít tisztábban látni a kapcsolat realitását és eltávolodni az idealizált emlékképektől.
  4. Mozdulj ki minden nap. Egy séta, edzés, vagy új hobbi aktiválja a tested, ami jótékonyan hat a hangulatodra is.
  5. Ne menj vissza csak beszélgetni.  A vissza-visszaugrálás meghosszabbítja a gyógyulási időt. Adj időt és távolságot magadnak.
  6. Tarts digitális tisztítókúrát. Ne nézegesd az exed közösségi oldalát, ne elemezgesd a képeket, posztokat. A gyógyulásnak idő és helyes fókuszálás kell.
  7. Kérd meg egy barátodat, hogy legyen a tetteid őrzője. Így nem egyedül kell ellenállnod a késztetésnek, hogy írj az exednek.
  8. Használj pozitív megerősítéseket. Például: „Megérdemlem a szeretetet, ami valóban jó nekem.” Mondd el magadnak naponta többször.
  9. Dolgozz az önbizalmadon.  A 21 napos önbizalom erősítő gyakorlatcsomagunk kiváló támogatást nyújt ebben.
  10. Merj szakemberhez fordulni. A tanácsadás nem a gyengeség jele, hanem a tudatosságé. Gyógyulni, épülni mindig lehetséges, egy külső szem sokat lendít a folyamaton.

 

Laskai Nelli

házassági tanácsadó, NLP tréner

borítókép: Pexels.com

A bejegyzés trackback címe:

https://laskainelli.blog.hu/api/trackback/id/tr6018905430

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása