Egy párkapcsolatot nem csak elindítani kell. Nem csak ahhoz kell bátorság, hogy megszólítsuk a másikat, hanem ahhoz is, hogy felfedjük önmagunkat mások és önmagunk előtt. Kinyissuk az intim zónánk kapuját, engedjük, hogy mások megismerjék azon énünket, amelyet eddig titokban tartottunk: vágyainkat, fantáziánkat, elvárásainkat, reakcióinkat.
Egy párkapcsolat – pontosabban, minden kapcsolat – akkor működik jól, ha az érintett felek működtetik, ha jól működtetik. Ha megvan az elköteleződés és tisztelet egymás és a kapcsolatuk iránt, és gondolataikat, tetteiket erre az alapra helyezik.
Összegyűjtöttem – a teljesség igénye nélkül – 10 dolgot, amit érdemes átgondolni és beépíteni az életünkbe, ha szeretnénk kivenni a részünket egy jól működtetett kapcsolatból.
- Őszinte, szeretetteljes kommunikáció (nem hibáztató, nem okoló, nem magyarázkodó, hanem támogató, felelősségvállaló, higgadt)
- Gyakori érintés, simogatás (a hálószobán kívül is jelét lehet adni a szeretetnek érintés formájában)
- Dicsérő szavak (minden nap van valami, amit meg tudsz dicsérni a párodban, a párod cselekedetével kapcsolatban)
- Szívesség (mindenkinek jólesik, ha tehermentesül egyes feladatok alól)
- Szabadság (nem akkor lesz jelen a hűség a kapcsolatban, ha a felek az elszámoltatástól való félelmükben egyfolytában együtt vannak)
- Spontaneitás (a vágy elveszik a kiszámíthatóságtól, így érdemes néha beiktatni egy váratlan pozitív fordulatot)
- Vágyak kifejezése (beszélni, megmutatni, rávezetni a másikat arra, hogy mit várunk a kapcsolattól, mit szeretnénk megélni benne a másik fél által)
- Nézőpontok különbözőségének elfogadása (nem győzni kell egy párkapcsolatban, hanem boldogan eltölteni az időt)
- Együttérzés (nem kell síróversenyt rendezni, de jelét adhatod annak, ha érzed és megérted a fájdalmát, vagy épp az örömét. )
- Felelősségvállaló magatartás (Vállald, ha hibázol! Kérj bocsánatot, ha kell, az nem a gyengeség jele. Ne támadj, ha elmondja, mit szeretne, hanem keresd a megoldást, a változást önmagadban. )
Ha valaki úgy élt eddig, hogy a problémák, a feladatok mögött mindig a másikat kereste, és esetleg mástól várta a megoldást is, annak nem egyszerű megélni a belső békét, a vágyaival való összhangot. Hiszen, ha kiadom a kezemből a boldogságom kulcsát, és mástól várom a körülményem javulását, akkor a kiszolgáltatottságot választom. Az pedig ritkán vezet a belső békéhez. Viszont, ha áldozat helyett kezdeményezővé válok, akkor megélhetem a békés, jól működtetett kapcsolatot.
Kívánom, hogy olyan párkapcsolatot építsetek ki, amelyben mindketten megéltek örömteli eseményeket, és egymás mellett haladva fejlődtök tovább.
Szeretetben, egészségben, békességben!
Laskai Nelli
házassági tanácsadó, életöröm tréner,
a Kezdj el élni! Életöröm programok,
az Összhangban lenni könyv (párkapcsolat - szülőség - én) szerzője