Van egy nehéz, de sokak számára ismerős állapot: amikor nem vagy igazán boldog a kapcsolatodban, de nélküle sem tudod elképzelni az életed. Nem annyira élhetetlen, hogy menekülj, de nem annyira élhető, hogy jól érezd magad benne. Amikor egyik nap még remélsz, másik nap már szabadulnál. Amikor tele vagy kérdésekkel, és a legnagyobb baj talán az, hogy nincs tiszta válasz, mert amikor épp nem ütközöl a kérésed elutasításába, vagy épp nem harcoltok, akkor a megszokás egyfajta biztonságérzetet ad.
A „se veled, se nélküled” kapcsolatok érzelmileg kimerítőek. Sokszor évekig tartanak, szakaszokban újrakezdődnek, és mindig ott a remény, hogy most más lesz. De tényleg más lesz?
Ha te is egy ilyen helyzetben vagy, először is: nem vagy ezzel egyedül. És másodszor: van kiút, de nem mindig az a megoldás, amit elsőre gondolnánk.
Mi tart benne egy ilyen kapcsolatban?
Sokan azért maradnak, mert félnek az egyedülléttől, vagy mert ragaszkodnak a szép emlékekhez. Hisznek abban, hogy a másiknak csak idő kell, majd megváltozik, majd megjavul, majd rájön. Vannak, akik azt mondják maguknak: nem olyan rossz ez, hiszen vannak békés időszakok, csak biztos velem van most valami baj, amiért nem érzem jól magam.
A leginkább megtévesztő az a pillanat, amikor még mindig van valamifajta szeretet, csak közben már elviselhetetlen a bizonytalanság, a hullámzás, a folyamatosan mélyülő sebek. Van kötődés, de kevés ahhoz, hogy a valódi intimitás megnyugtató, feltöltő, felpezsdítő érzését megéld.
Szakítani vagy nem szakítani? Hogyan lehet eldönteni?
Ez nem egy fekete-fehér kérdés. A pártanácsadáson gyakran jelentekeznek azzal a céllal a párok, vagy csak az egyik fél, hogy feltérképezzék, vajon mennyi esély van arra, hogy újra boldogok lehessenek a kapcsolatukban.
Vannak szempontok, amiken elindulhatsz, ha kétségeid vannak:
– Tudtok-e fejlődni együtt? Vagy csak egymást húzzátok vissza?
– Van-e mély kommunikáció? Vagy már csak a praktikumok, a vádak és a csend van?
– Önazonosan élsz-e a kapcsolatban? Vagy inkább megjátszod magad, hogy elkerüld a konfliktust?
– Félsz az új élettől, vagy reménykedsz, hogy a kapcsolatod megváltozik?
A döntéshez őszinte befelé figyelésre van szükség. Az biztos, és érdemes bekalkulálni, hogy bármelyik döntést hozod is meg, valamit el kell gyászolnod, valamit el fogsz veszíteni. Vagy a teljesen új élet vízióját, vagy a megszokott, akár biztonságérzet vízióját. És mindemellett mindkettő útnak megvannak a maga nyereségei is.
És mi van akkor, ha mégsem tudsz dönteni?
Akkor ne a párodat próbáld megjavítani. Beszéljetek a kialakult helyzetről, hogy mire lenne igényed, igényetek, de a hangsúlyt inkább önmagad megfigyelése kapja. Lehet pro-kontra listád, ugyanakkor azt tapasztalom, hogy az legtöbbször csak összezavarja a fejeket, mert majdhogynem ugyanannyi előny és hátrány jelenik meg rajta, illetve számolni kell azzal is, hogy kinek mi az, ami elfogadható a személyiségének.
Ha össze vagy zavarodva, most engedd meg magadnak, hogy ne kelljen döntened. Legyen újra fontos, hogyan érzed magad. Hogy mitől vagy igazán jól. Figyeld meg a tested otthon, a vízióidra gondolva, hiszen sok esetben a test hamarabb jelez feszülő izmokkal, gyomorremegéssel, beszűküléssel.
Ha komolyabban szeretnéd feltérképezni, hogy mi is zajlik benned, és mi miért történik a kapcsolatodban, itt tudsz a tanácsadásra jelentkezni. Szeretettel várlak Téged is!
Laskai Nelli, házassági tanácsadó, NLP tréner
borítókép: pexels.com