Sok kapcsolat nem a szerelem hiánya miatt megy tönkre, hanem azért, mert a félrecsúszott, rossz minták alapján zajló kommunikáció távolságot generál a két fél között. A verbális és metakommunikációs jelek, a rétegezett jelentések és az elhallgatott érzések könnyen magányossá teszik az embert a kapcsolatokban.
Lehet, hogy azért nem mondod ki a partnerednek, hogy milyen az aktuális érzésvilágod, mert te sem tanultad meg azonosítani és felvállalni az érzéseidet. Sérülékennyé tehetnek, de az is lehet, hogy nem mered kifejezni azt, amit érzel. A gond ilyenkor az, hogy amikor nem tudunk arról, hogy a partnerünk milyen lelkiállapotban van, akkor nem fogunk tudni kapcsolódni sem hozzá, így ő egyedül fog maradni az érzéseivel, és csalódottá, magányossá válik mellettünk. Ugyanígy, ha mi nem merjük megmutatni a társunknak, hogy mi van bennünk, milyen állapotban vagyunk, mi nyomaszt bennünket, akkor nem fog tudni empátiával segíteni bennünket. Nem fogja tudni, hogy mire van szükségünk.
Honnan tudhatod, hogy gond van a kommunikációval?
A rossz kommunikáció nem mindig hangos. Nem csak akkor félrecsúszott egy kommunikáció, ha kiabálás van, vagy csúnya szavak hangzanak el. Gyakran csak csendben rág belülről: egy-egy meg nem értett mondat, elmaradt válasz, vagy az, amikor egy konfliktus után úgy érzed, még távolabb kerültetek egymástól. Nem történik feloldás, nem juttok el még arra az álláspontra sem, hogy megegyeztek abban, hogy most nem értetek egyet és később, ha megnyugodtatok, visszatértek a probléma-megoldás tengelyre.
Tipikus jelek lehetnek:
- Félbeszakított, befejezetlen beszélgetések.
- Általánosító vádak: Te mindig…, Te soha…
- Elkerülés vagy csenddel verés.
- A metakommunikáció feszültsége: flegma hangnem, arcmimika, sóhajok.
Sokan nem ismerik fel: nem az a baj, hogy nem beszélgetnek, hanem az, hogy hogyan beszélgetnek. Lehet, hogy a szavak szintjén minden rendben, de a mögöttes érzelmi tartalom, a testbeszéd, a hanghordozás egészen mást sugall.
Egy tanácsadáson való részvétel segít abban, hogy újra megtanuljatok egymás nyelvén beszélni. A konzultációk során például:
- Feltérképezitek a rossz kommunikációs mintákat.
- Megtanuljátok az én-közlést, hogy ne támadásként hangozzon el a véleményetek.
- Begyakoroljátok az értő figyelmet, hogy valóban meghalljátok egymást.
- Dolgoztok az érzelmi biztonságon, hogy merjétek vállalni az érzéseiteket.
Egy kis segítséggel nem csak újra egymásra találtok, hanem mélyebb, tartalmasabb kapcsolatot is kialakíthattok, hiszen csökkennek a félreértett beszélgetések és jobban, pontosabban elérik az üzenetek egymás lelkét.
Ha te is szeretnél javítani a párkapcsolatodon, olvasd el az önismereti és kommunikációs e-bookokat, vagy jelentkezz tanácsadásra, mert bármennyire is úgy tűnik, a jó kapcsolat nem csak álom, hanem tanulható.
Laskai Nelli
házassági tanácsadó, NLP tréner