10 dolog, amit rendezz magadban, hogy boldog kapcsolatban élj
2025. július 27. írta: Lane

10 dolog, amit rendezz magadban, hogy boldog kapcsolatban élj

online_parterapia.png

Sokan vágyunk érzelmi biztonságot adó kapcsolatra. Olyan szövetségre, együttműködésre, amiben hátradőlve megnyugszunk és biztonságban érezzük magunkat a külvilág káoszában is. Igaz?

Egy olyan társra, aki mellé örömmel kuckózunk be este, és akivel reggelente mosolyogva ébredünk. Valaki, akivel az élet nem csak könnyebb, de szebb is. Viszont, ha két olyan ember kerül össze, ahol az egyik, vagy mindkét fél nincs rendben önmagával, önmagában, akkor ez nem fog tudni megvalósulni, vagy legalábbis csak a kapcsolat elején.

Az alábbi 10 dolgot érdemes végiggondolnod önismereti feladatként, mert ha ezek rendben vannak benned, akkor a kapcsolatod is sokkal könnyebben lesz stabil és szeretetteljes. A megfelelő partnert kiválasztva, természetesen.

1. Ki vagy te?

Ez bár evidens kérdés, mégsem annyira könnyű megfogalmazni önreflexió nélkül. A környezet hat ránk, a körülöttünk élők hatnak ránk, és ha nincs kellő önvizsgálati hajlamunk, akkor idővel beszűkülünk. Ha te sem tudod, mit akarsz, hogyan várhatod el, hogy más tudja, nemde?
Az önismeret nem spirituális divat, hanem segít, hogy megtudd, milyen értékeket képviselsz, mitől érzed magad biztonságban, hol vannak a határaid. Ezek tisztázása nélkül könnyen elnyel mások akarata és egyszer csak arra ébredsz, te nem is a saját életedet éled.

2. Tanuld meg szeretni magad

Ez sem könnyű, de a megfelelő gondolatokat kiválasztva, rutint lehet szerezni benne. Ez nem önimádatot jelent, hanem az az egészséges állapot, amikor nem kívülről várod a visszaigazolást, hogy értékes és szerethető vagy. Nem azt lesed a mozdulataidban, hogy kinek fog tetszeni, hanem hogy önazonos legyél, ne alárendelt szerepben kapcsolódj másokhoz. Az önbecsülés nem opció, hanem belépő egy egészséges kapcsolathoz.

3. Érzelmi felelősségvállalás

Te vagy az oka mindennek. Ez a mondat egy – divatos kifejezéssel élve – vörös zászló. A másik nem felelős a te érzéseidért, de a saját cselekvéseiért igen. Mint ahogyan Te is. Az a veszekedés, amiben azt akarják kihozni a felek, hogy ki a tettes és ki az áldozat, kellemetlen és eltávolodást idéz elő. De az egy közelítő párbeszéd, ahol mindenki a saját érzéseiért, cselekvéseiért felelősséget vállal.

4. Kommunikációs készségek fejlesztése

Nem elég szeretni a másikat, tudni is kell azt jól kifejezni, kimondani és meghallani értő figyelemmel, hogy mit üzen számunkra a másik fél.  A sejtésekre, utalgatásokra épülő kapcsolatok idővel összeroppannak. Egy jól feltett kérdés vagy egy őszinte, de tiszteletteljes mondat megmenthet egy kapcsolatot, de csak akkor tudjuk jól kommunikálni az érzéseinket, vágyainkat, ha tisztában is vagyunk velük.

5. A múlt sebeinek feldolgozása

A hozott sérülések, csalódások, elhagyások újra meg újra felbukkannak a jelen kapcsolatban, ha nincs begyógyítva. Ezért fontos szembenézni a múltunkkal, hiszen gyakran keverednek a múltbéli tapasztalások a jelen megéléseivel, gyakran látszik, hogy olyanért bünteti egyik fél a másikat, ami nem most zajlott, és egy régóta hordozott sérelem fellángol, és a jelenben robban ki.

6. Tudj egyedül is jól lenni

Ha nem tudsz, félsz egyedül lenni, könnyen beleragadsz egy rossz kapcsolatba. A stabil kapcsolat nem arról szól, hogy nem bírunk a másik nélkül élni, hanem arról, hogy mindennap a másik fél mellett döntünk. Látjuk a kapcsolat értékeit, tisztelve és szeretve érezzük magunkat mellette.

7. Határok kijelölése és tartása

A határok nem falak, hanem a valódi kapcsolódást segítik. Segítenek abban, hogy önazonos maradj, és esélyt ad a társnak is, hogy megfelelően válassza meg a gesztusait, ne legyen határátlépő. Ha kijelölöd a határaidat, a partnered pontosan tudni fogja, hogy mi hogyan esik neked, mire van szükséged, és ha ő a megfelelő partner számodra, akkor mindezeket figyelembe is fogja venni a mindennapok során.

8. Türelem és rugalmasság

A kapcsolat nem állandó, hanem mozgásban van. A felek benne folyamatosan változnak, így a kettejük dinamikája is változó.  Nincs olyan, hogy tökéletes társ, mint ahogyan te sem leszel az. A boldog kapcsolat titka nem a hibátlanság, hanem az, hogy két ember úgy dönt, hogy aktuális egyéni változásokat követve együtt fejlődnek fejlesztik a kapcsolatukat.

9. Megbocsátás gyakorlása

Nem a másik kedvéért, hanem magadért. A harag, a neheztelés hosszú távon mérgezi a lelket és eltávolít a másiktól. A megbocsátás nem azt jelenti, hogy rendben van, amit tett, hanem hogy nem cipeled tovább a sérülést, helyére kerül (helyére teszitek közösen) és nem a harag lesz az uralkodó érzelem. Aki haragszik a másikra, nehezen lesz befogadó, pedig a kapcsolat enélkül nem működtethető jól.

10. Legyen célod az életben

Egy kapcsolat akkor tud virágozni, ha nem minden a másik emberről szól, és nem mindig mindent együtt végeznek a felek. Kell, hogy legyen saját világod, amitől ragyogsz, sikerélményed van. Mert az igazi társ nem betölteni akarja az űrt benned, hanem csatlakozni akar hozzád. Könnyebben csatlakozik az ember egy boldog, önbizalommal, önbecsüléssel rendelkező társhoz.

Ha most épp egyedül vagy, ne bánkódj. Lehet, hogy most van itt az ideje ezekkel a pontokkal dolgozni.

Ha megkopott párkapcsolatban élsz, akkor, itt az ideje a lista alapján ránéznetek a saját működésetekre, hogy még jobban lássátok, mi lehet a gond a kapcsolatotok működtetésével. Ha szeretnétek, hogy a tanácsadás során térképezzük fel a helyzeteteket és készítsünk stratégiát a kapcsolatotok újraindításához, itt tudsz olvasni a tanácsadás menetéről.

Laskai Nelli

házassági tanácsadó, NLP tréner

A bejegyzés trackback címe:

https://laskainelli.blog.hu/api/trackback/id/tr5718916202

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása