A mi kultúránk hűtlenség esetén leosztja a lapokat jó emberre és rossz emberre. A megcsalt fél az áldozat, a hűtlen fél pedig a bűnös, akinek bűnhődnie kell. A hűtlenség feldolgozása érdekében megkereső ügyfeleimmel beszélni szoktunk arról, hogy mit jelent a hűtlenség. Milyen folyamat előzi meg a döntést, és mi az, amit a hűtlen fél a viszonyban talált meg. Fontos a felismerés a továbblépéshez.
Dolgozom olyan párokkal, akik a hűtlenség által szerzett pofonokból próbálnak felállni. Bizony, nem csak a megcsalt fél szenved egy ilyen helyzetben, hanem a hűtlen is. Az viszont különbség, hogy számára ott vannak a szép emlékek, melyekből erőt meríthet, míg a megcsalt fél csak a szeretetben sivár időszakra tud visszaemlékezni. Talán úgy tűnik, hogy nem azonos teherrel állnak az újraépítés rajtkockájánál.
A párok sorsait megismerve azt tapasztalom, hogy a hűtlenség nem fekete vagy fehér dolog. Persze, a döntést a hűtlen fél hozza meg, ennek felelőssége az övé. A kialakult helyzetben azonban mindketten asszisztáltak a sivársághoz, az elégedetlenséghez, a mulasztáshoz, a csendben elforduláshoz.
Gyakran hideg zuhanyként éri a megcsalt felet az, hogy a társa máshoz ment boldogságért, azonban az eset mögött megbújó érzések feltárásakor jellemzően kiderül, hogy már régóta jelzést adott a hiányáról, de az nem talált fogadó félre. Talán azért, mert nem jól kommunikálta, talán azért, mert nem kapott kellő figyelmet az, amit közölt, vagy mert annyi sérelem érte már a fogadó felet, hogy a kárpótlásra várakozásban nem érdekelte az, ami a másik félben zajlik.
Az üléseken a megcsalt felek általában ezeket a kérdéseket teszik fel:
- Ha ilyen rosszul érezted magad a kapcsolatunkban, miért nem léptél ki belőle?
- Ha annyival jobb az a másik ember, miért nem vele akarsz élni?
- Gondoltál arra, hogy ezzel mit okozol nekem?
- Miért nem tudsz úgy tekinteni rám, mint arra a másikra?
- Miért nem szóltál nekem hamarabb, hogy ekkora a baj?
Minden kérdésre van válasz, bár nem mindig sikerül azt közvetíteni vele, amire a kérdező vágyik, ugyanis nem minden kérdésre van megnyugtató válasz. Sőt, fontos elkülöníteni, hogy a kérdező valóban el bírná-e a választ, vagy csak feszíti az információhiány, és ezért akarja feltenni a kérdését.
A megcsalás meglépése egyszerű folyamat. Az ember annyira kínlódik abban, hogy nem érzi jól magát a bőrében, az életében, hogy ezt a lépést látja a legjobb megoldásnak. Persze, akkor és ott nem fog tudni tisztán gondolkodni, hiszen az vezérli, hogy minél hamarabb gyógyírt találjon a sebeire. A bűntudat, a lelkiismeretfurdalás általában később kapcsol be. Akkor, amikor rájön, hogy amit tett, mégsem oldotta meg azt a problémát, ami miatt megtette.
Ha valaki nem boldogul egyedül a feltárásban, és a megoldás megtalálásában, majd kivitelezésében, kérjen bátran külső segítséget. Manapság – a boldogabb élet hajszolásakor - ez annyira gyakori elakadás, hogy nem szégyenkezni kell miatta, hanem megtalálni azt az irányt, amivel a házasságot tudja emelni mindazzal az érzéssel, amit a hűtlenség folyamán megszerzett.
Ha szeretnéd, hogy neked is segítsek túl jutni ezen a krízisen (akár megcsalt, akár hűtlen fél vagy), itt írd be magad a naptáramba. Szívesen fogadlak, hogy ne titkok vagy kétségek között kelljen élned, hanem megismerd az erőforrásaidat, és használni tudd őket a boldogságod megélése érdekében.
Örömteli napot kívánok!
Laskai Nelli
házassági tanácsadó, életöröm tréner