Nem ritka jelenség a tartós párkapcsolatokban, hogy egyszer csak annyira ritkul a szexuális együttlétek száma, hogy azt veszik észre, hogy már hónapok, esetleg évek óta nem bújtak egymáshoz. Hogyan lehet ilyenkor a közeledést előidézni? Mitől kerül közel egy ilyen helyzetben két ember egymáshoz?
Voltak ügyfeleim, akik elmesélték, hogy mivel válni nem akartak a gyerekek, vagy a vagyonmegosztás miatt, és sajnálták is eldobni a mögöttük álló időszakot, ezért megpróbálkoztak az intimitást erősítő, testi kapcsolódást előidéző gyakorlatsorokkal, de csak még rosszabb lett a helyzet. Nem esett jól az érintés a másiktól és ők sem szenvedéllyel értek a társukhoz.
Ha lelkileg nem tudnak nyitni egymás felé, akkor a kötelező testi kapcsolódás nem feltétlenül hozza meg a várt eredményt, ezért érdemes lassan, kis lépésekkel haladni a hálószoba felé.
Hogyan lehet elkezdeni egy 10-20 éve tartó, de mára elhidegült kapcsolatban a közeledést?
- Meg kell hozni a döntést, hogy akarunk tenni a kapcsolat javításáért, meg akarjuk élni az intimitást a társunkkal a mindennapokban. Erre határozott igen válaszra van szükség.
- Lássuk be, hogy mi az, amit tettünk, vagy nem tettünk meg a kialakult helyzetért. Találjuk meg a saját felelősségünket az elhidegülés, és a közeledés területén is. Dolgozzunk a megbocsátáson, a sérelmek elengedésén.
- Figyeljük érdeklődve a társunkat, legyünk kíváncsiak az érzéseire, vágyaira, sérelmeire. Akarjuk jobbá tenni a társunkkal közös mindennapokat.
- Nyitottan álljunk a társunk (közelítésének) befogadása előtt.
- Lássuk meg a kapcsolat, a társunk értékességét.
Ezek után a gyakorlati rész következik. A mindennapokban apró lépéseket, új szokásokat kell bevezetni ahhoz, hogy más eredményt kapjunk, mint ami eddig volt. Ez mindkét fél számára munkát jelent. Minél több olyan gesztust alkalmazzanak, amelyből a társuk szeretve érzi magát. Nem kell a sötétben tapogatózni, nyugodtan össze lehet írni mindkét félnek, hogy miből érzi szeretve, miből pedig mellőzve magát, így kisebb a félreértés lehetősége. Fontos a kommunikáció, mindenkivel a saját nyelvén, azaz ha valaki a beszédben tud oldódni, és számára a beszélgetések hoznak elmélyülést, kötődést, akkor azon a módon, ha a másiknak a testi érintés, az ölelés jelenti az érzelmi biztonságot, akkor oly módon érdemes a hétköznapokban megnyilvánulni. Ha a híd megépült a két ember között, akkor jöhet az udvarlás, és a kezdeményezés kedves, érdeklődő fogadása, mintha csak egy új kapcsolat elején járnának. Végülis ez egy új fejezet ugyanabban a házasságban, és tényleg eléggé elidegenedtek egymástól a felek.
Ha kellően pezseg, és közeli is ugyanakkor két ember kapcsolata, akkor a szexuális élet is kiegyensúlyozottá tud válni. Mindkettejük részéről türelemre, érdeklődésre és szeretetre van szükség. Ezen kívül a hitre, hogy ez tud jó lenni, eredményes lesz a törekvésük.
Érdemes szem előtt tartani, hogy nem természetes, hogy a társunk mellettünk van, bennünket választ. Nem tudjuk, hogy a mai nap-e az utolsó arra, hogy szerethessük egymást, vagy sem. Az viszont biztos, hogy a holnap senkinek nincs megígérve, ezért csak a mai nappal tudunk gazdálkodni. A most pillanata az, amelyet saját döntésem szerint megélhetek hálával, vagy haraggal és félelemmel.
*****
Ha szeretnéd, hogy segítsek az újraépítésben, a probléma feltárásában és annak kezelésében, túl jutni az elakadáson, a krízisen (akár megcsalt, akár hűtlen fél vagy, akár a kommunikációban, egymás megértésében vagytok elakadva, boldogtalan vagy, és nem találod a kiutat), itt írd be magad a naptáramba. Szívesen fogadlak, hogy ne titkok vagy kétségek között kelljen élned, hanem megismerd az erőforrásaidat, és használni tudd őket a boldogságod megélése érdekében.
Örömteli napot kívánok!
Laskai Nelli
házassági tanácsadó, életöröm tréner